Megjelent Dr. Bánhegyi Róbert János Phd. Bevezetés az Onkodiabetológiába című könyve.
Könyvbemutató 2024. december 2-án 17 órakor Gyulán, a Mogyoróssy János Városi Könyvtárban.
Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt!
SZAKMAI-TUDOMÁNYOS ÉLETRAJZ
Bánhegyi Róbert János 1975. május 8-án született Mosonmagyaróváron. 2000-ben a Debreceni Egyetemen szerezte általános orvosi diplomáját. 2006-ban belgyógyászatból, 2008-ban hematológiából, 2010-ben klinikai onkológiából szakvizsgázott. 2011-ben háziorvostanból, 2014-ben hospice-palliatív orvostanból tett licence vizsgát. 2016-ban a Budapesti Corvinus Egyetemen egészségügyi menedzsment specialista szakképzettséget szerzett. Ezt követően doktori tanulmányait a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának Doktori Iskolájában végezte. Ph.D. tézisét 2023-ban védte meg az onkodiabetológia témakörében, mely elnevezést kitalálva és alkalmazva 2022-ben a világon elsőként jelentetett meg közleményt és írt disszertációt.
Az orvosi egyetem elvégzése után Gyulán, a Békés Vármegyei Központi Kórház Infektológiai (Hepatológia és Immunológia) Osztályán helyezkedett el. 2004 januártól a Krónikus Belosztályon dolgozott, majd ugyanezen év májusától az Onkológiai Centrum munkacsoportjába került. 2009-2010 között onkológiai osztályos munkájával párhuzamosan a Kórház Mezőhegyesi Utókezelő Egységét vezette. 2012 óta centrumvezető-helyettes főorvos. 2012-2019 közt a NEAK (korábban az OEP) hematológiai és onkológiai szakértője volt. 2015-től a Gál Ferenc Egyetem (korábban a Szent István Egyetem) gyulai Egészség- és Szociális Tudományi Karának oktatója, 2024-től adjunktusa.
Munkahelyi tevékenységéért, a Mezőhegyesi Utókezelő Egység sikeres vezetéséért 2010-ben kórházi főigazgató főorvosi dicséretben részesült. Ugyanezen évben a 2-es típusú cukorbetegség és a rosszindulatú daganatok összefüggéseit vizsgáló "Inzulin-szenzitizer antidiabetikumok daganatellenes alkalmazása" című pályázatával elnyerte a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság kutatási díját. Gyógyító munkájának elismeréseként 2018-ban országos szavazással "Az év onkológusá"-nak választották és Dollinger-emlékéremmel jutalmazták. 2023-ban a kutatási témájához kapcsolódó "Bevezetés az onkodiabetológiába" című pályázatával "Az év legkiemelkedőbb tudományos vagy innovációs munkáját végző szakorvosa" kategóriában Richter Érdemérem Különdíjat nyert. 2024-ben a Délkelet- és Közép-Magyarország régióban közönségszavazás során megkapta a Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjat, majd ugyanebben az évben úttörő tudományos és szakmai szervezetépítő munkájáért a Békés Vármegyei Központi Kórház főigazgató főorvosa ismét dicséretben részesítette.
Szakmai és tudományos tevékenységének fókuszában az onkodiabetológia mint új határterületi diszciplína megformálása, alapjainak kidolgozása és az ehhez kapcsolódó szakmai szemléletmód minél szélesebb körben való ismertetése, elfogadtatása áll. Tudományos érdeklődésének tágabb területéhez az elhízás (és cachexia), a 2-es típusú cukorbetegség és a rosszindulatú daganatok epidemiológiai, metabolikus, genetikai és terápiás összefüggéseinek elemzése tartozik. A diabetes és rákbetegség kapcsolatát érintő első adatgyűjtését 2001-ben végezte, majd eredményeit 2002-ben egy kórházi tudományos rendezvényen ismertette. A témával összefüggésben először 2010-ben jelent meg publikációja. 2024. március 1-én megalapította a világ első onkodiabetológiai orvosszakmai szervezetét Magyar Onko-Diabetológiai Egyesület néven, illetve 2024. október 11-én elnevezésében, témájában és felépítésében szintén hungarikum rendezvényt szervezett Első Magyar Onkometabolikus és Onko-Diabetológiai Konferencia címmel. Reményei szerint az új orvosi szervezet és annak rendszeres rendezvényei a jövőben nemcsak Gyula Városának és Békés Vármegyének, hanem tágabb pátriájának, a Dél-Alföld régiónak és Hazánknak is büszkeségévé válnak, ezáltal a Békés Vármegyei Központi Kórház és különösen az Onkológiai Centrum szakmai tevékenységének elismertségét és tudományos hírnevét is nagyban emelik.
Gyula, 2024. július 1.
A Magyar Onkodiabetológiai Egyesület az onkometabolizmussal foglalkozó és az onkodiabetológiát a zászlajára tűző orvosi tudományos társaságok közt világelsőként alakult meg.
Küldetésünk középpontjában a rosszindulatú daganatok képződését elősegítő és a rákbetegséget kísérő anyagcserezavarok kutatása, ellátása és megelőzése áll.
Célunk a folyamatos tanulás és képzés, az onkodiabetológiai szemlélet terjesztése, a szakmai és tudományos tájékoztatás, a társszakmák összefogásának elősegítése, valamint a betegek és szakemberek magas szintű elégedettségének elérése.
Igyekszünk az onkometabolizmus, s különösen az onkodiabetológia területén a folyamatos tudományos aktivitást fenntartani, valamint törekszünk a kutatás és a klinikum kapcsolatának megerősítésére.
Munkánkat társadalmi megbízatásban végezzük. Profitunkat az érintett betegek jobb életminősége, hosszabb túlélése, gyógyulása, valamint a rákbetegség és a vele társult anyagcserezavarok sikeres megelőzése jelenti.
Teljes név: Magyar Onko-Diabetológiai Egyesület
Rövidített név: MODE
Alapítás időpontja: 2024. március 1.
Megalapító és teljes jogú képviselő: Dr. Bánhegyi Róbert János PhD.
Székhely: Gyula
Elektronikus levelezési cím: onkodiabetologia(kukac)gmail.com
Az alábbi számlaszámra várjuk adományukat, támogatásukat, melyről igény esetén utólagosan igazolást állítunk ki:
OTP1173-3027-2836-8841-0000-0000
Az elnökség tagjai:
Dr. Bánhegyi Róbert János PhD. elnök
Dr. Kolozsi Anita Renáta elnök-helyettes
Dr. Rácz Beatrix titkár
(Az Egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azok részére anyagi támogatást nem nyújt.)
Céljaink:
A daganatos betegeken jelentkező - különösen a szénhidrát-háztartással kapcsolatos - anyagcsere-szövődmények, valamint a különböző metabolikus zavarokban - elsősorban a cukoranyagcsere kóros elváltozásaiban - szenvedőknél kialakuló daganatok megelőzésének, felismerésének és kezelésének javítása az elméleti háttér feltárásának és a klinikai gyakorlat optimalizálásának elősegítésével.
Tevékenységeink:
A MODE a céljai megvalósítása érdekében számos feladatot igyekszik elvégezni.
Fő missziónk:
Az onkodiabetológia mint új tudomány egységes hazai szemléletének meghonosítása, terjesztése, ismertetése a daganatok, a cukorbetegség és az elhízás szempontjából érintett vagy fokozottan veszélyeztetett személyek életkilátásainak, életminőségének és túlélésének javítása érdekében.
Ezzel kapcsolatos feladataink:
- a hazai onkológiai (MOT, MKOT), diabetológiai (MDT), endokrinológiai (MEAT) és obezitológiai (MOMOT, MET) társaságokkal szoros kapcsolat, szakmai-tudományos híd kialakítása, rendezvényeinken lehetőség szerint közös munkacsoport szekciók szervezése,
- az onkodiabetológiai szakterületen kutatási eredmények, publikációk, szakmai ajánlások állásfoglalások, észrevételek közzététele,
- az onkodiabetológiai alapkutatások összehangolása és támogatása,
- az onkodiabetológiai érdeklődést mutató szakemberek (orvosok és egészségügyi szakdolgozók) szakmai információszerzésének elősegítése,
- onkodiabetológiai kiadványok készítése, kiadása és nyomtatott vagy elektronikus formában történő terjesztése,
- onkodiabetológiai fórumok, kongresszusok, szimpóziumok, képzések, továbbképzések, tanfolyamok, rendezvények szervezése és támogatása,
- tagjaink onkológiai, diabetológiai, endokrinológiai és obezitológiai, valamint egyéb szakmai rendezvényeken történő részvételének támogatása.
ONKODIABETOLÓGIA DEFINÍCIÓJA
Egy új határterületi tudomány (és orvosi szemléletmód), mely a szorosan vett jelentése szerint a rákbetegség és a szénhidrát-anyagcsere zavarok, tágabb értelemben a rosszindulatú daganatok, valamint a komplex metabolizmus és a tápláltsági állapot kóros változásai közötti különböző szintű (onkodiabetológiai és onkometabolikus) kapcsolatokat igyekszik feltárni. Megszületését az utóbbi évszázad epidemiológiai folyamatai, továbbá az antineoplasztikus (daganatellenes) és antidiabetikus terápiákkal összefüggő rohamosan bővülő ismeretanyag segítették elő. Magában foglalja a daganatellenes terápiák diabetogén és egyéb metabolikus vagy endokrin effektusainak, valamint a diabetológiai gyógyszerek rákképződést és antineoplasztikus terápiát befolyásoló hatásainak optimális menedzselését. Fontos célja az életminőség és a túlélés szempontjából legelőnyösebb citosztatikum/antidiabetikum kombinációk megtalálása, a rákbetegek diabetesének megelőzése, valamint a cukorbetegek és elhízásban szenvedők tumorprevenciója.